płyta

Pompa ciepła powietrze-woda nie może stanowić jedynego źródła ciepła dla domu.To jak to jest z tą PC PW, gdy powiedzmy działa do -20C to gdy temperatura spadnie poniżej to się wyłącza całkowicie czy wtedy grzeje grzałka z COP1?

rozważam sam prąd z ogrzewaniem wodnym podłogowym, jako bufor płyta fundamentowa, strop i mury. Z drugiej strony kocioł elektryczny to koszt 3000zł, natomiast do PC PW trzeba dopłacić 17tyś zł ale za to 3x niższe rachunki za CO i CWU a przecież też będę ją używał tylko w 2 taryfie.

W mojej opinii jeśli PC zwróci się po tych 5-8 latach to warto ją kupić.

Jej moc grzania spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.Jeśli ktoś się orientuje to dajcie znać czy PC PW używana w 2 taryfie (czyli też w nocy kiedy jest zimno) będzie bardziej ekonomiczna od gazu z pieca kondensacyjnego?

Wychodzi mi tak mniej więcej, że różnica u mnie (wliczając przyłącze, komin itp) wyniesie około 7tyś na korzyść pieca kondensacyjnego. No i teraz się zastanawiam czy opłaca się dołożyć i iść w nową technologię czy w sprawdzony gaz.

Pompa przekonuje mnie też z tego względu, że kiedyś to może sobie ten prąd wyprodukuje (połowa dachu jest od słonecznej strony a też i wieje bo działka na wzniesieniu) a gazu ziemnego sobie sam nie wyprodukuje.

Wyliczanka musi być trochę inna:

Mozesz podac kilka wartosci tych minimalnych temperatur dla róznych producentów. Z obserwacji wynika ze nawet przy wyłaczniu sprezarki (przykładowo w Althermie Daikina to wyłaczenie jest ponizej -35 oC bo przy -33 oC jeszcze sprezarka pracowała) załączaja sie grzałki które stanowią element składowy pompy ciepła i nie wyłaczaja sie sie przy jeszcze nizszych temperaturach. Uzytkownika nie interesuje co w danej chwili grzeje i jakie są proporcje energii oddawanej przez grzałkę lub sprezarke. Ma byc ciepło i ma byc cwu. Tak faktycznie to moze i interesuje ze wzgledu na kieszen ale i tak grzałki najczesciej sie załaczają w w nocy (bo najnizsza temp) a wtedy mamy II taryfę.

1. gaz z instalacją zasilania paliwem i odprowadzeniem spalin (zamiast komina można wyjść przez ścianę)

2. pompa ciepła + gaz lub coś innego zamiast gazu o odpowiedniej wydajności aby pokryć niedobory mocy przy niskich temperaturach

3. zupełnie coś innego, np. czysty prąd, co nie jest wcale takim głupim i drogim pomysłem  wielu uzytkowników którzy maja pompy pompy p-w (róznych producentów) i nie maja zadnego innego zródła grzewczego  montaż  wentylacji . Przeciez kazda pompa ma wbudowane grzałki które stanowią jej integralna czesc i w razie deficytu mocy ze spręzarki uzupelniają jej deficyt.Bo Panasonic dla przykładu podaje że dla -20 żadnych problemów nie ma a do -15 ma nawet stałą moc. Poniżej tych -20 mogą się ewentualnie włączyć grzałki ale nie muszą. O gruntówkach nie wspominam.

Wracajac do meritum to jezeli mam porównywac gaz i pompę to wole porównac gaz i bufor z II taryfą, który jest tanszy inwestycyjnie i serwisowo, a porównywalny eksploatacyjnie z gazem

Bez komentarza.